logo RB

Masa Krytyczna :: o co chodzi?

Co to jest Masa Krytyczna?

mocniak, rowerzyk | 2005-12-13 | czytane 14157 razy | 3 komentarzy

obrazek

Masa krytyczna - najmniejsza ilość materiału rozszczepialnego w której może samoczynnie przebiegać łańcuchowa... Zaraz, to nie to... O, już mam. :-)

Masa krytyczna to spontaniczne spotkanie większej grupy rowerzystów i ich wspólny przejazd przez miasto.

Spotykają się na niej zarówno znajomi, jak i przypadkowi rowerzyści, aby wspólnie wpłynąć na poprawę jakości życia rowerzystów w miastach.

Masa krytyczna ma być świętem rowerów, wspólną zabawą wszystkich rowerzystów, momentem, w którym bez obaw o własne bezpieczeństwo mogą jechać po ulicy i być traktowani jak równorzędni uczestnicy ruchu.

Dlaczego i po co to?

Powodów jest dużo. Kierowcy, którzy traktują rowerzystów jak zło konieczne, piesi, którzy nie przyjmują do wiadomości faktu istnienia ścieżek rowerowych, urzędnicy, którzy uważają, że ścieżki, które są, są dobre.

Co to da?

Spotkamy się, poznamy, miło spędzimy czas, przejedziemy po mieście, pokażemy władzom i mieszkańcom, że jest nas wielu, że warto tworzyć dla nas odpowiednią infrastrukturę, że rower to doskonały środek komunikacji i wypoczynku.

Być może zaczną nas w końcu zauważać. TO ZALEŻY OD WAS. Jeśli wciąż chcecie być traktowani jak zło konieczne, siedźcie w domu.

masowicze na placu

Skąd ten pomysł?

Wszystko zaczęło się we wrześniu 1992 roku, kiedy to 48 przypadkowych cyklistów spotkało się na ulicach San Francisco. Od tego czasu spotykają się regularnie, w każdy ostatni piątek miesiąca, aby wspólnie jeździć na rowerze. Bardzo szybko ideę podchwycili rowerzyści z innych miast i dzisiaj podobne imprezy odbywają się w ponad 230 miejscowościach na świecie. Liczba ta wciąż rośnie. Na niektóre masy przyjeżdża kilkaset, a nawet kilka tysięcy rowerzystów (Londyn, Sydney, Melbourne, San Francisco...). W Polsce Masy Krytyczne odbywają się od 1998 r. Pierwsze miały miejsce w Warszawie. Obecnie odbywają się w kilku miastach Polski: Warszawie, Łodzi, Szczecinie, Lublinie, Olsztynie, Radomiu, Wrocławiu, Białymstoku, Toruniu, Poznaniu, Gdyni, Katowicach, Krakowie i Bydgoszczy.

Zalążek Białostockiej Masy Krytycznej powstał podczas Dnia Bez Samochodu w 2003 roku. Od tamtej pory co miesiąc białostoczanie uczestniczą w przejeździe rowerowym nie zważając na pogodę czy sytuację społeczno - polityczną. :-)

komentarze

+ dodaj komentarz ilość komentarzy: 3

gość: l007

2010-04-08

Masa krytyczna to spontaniczne spotkanie większej grupy rowerzystów i ich wspólny przejazd przez miasto. - gdyby bylo spontaniczne to by sie nie umawiali konkretnie na np ostatni piatek miesiaca i na konkret godzine - nie tak ?

avatar_rafcik

rafcik wyślij wiadomość

2010-04-09

Godzina może i spontaniczna nie jest, natomiast sam przejazd - tak. Nie ma planowanej trasy i nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. ;)

avatar_peter106fm

peter106fm wyślij wiadomość

2011-01-04

I kto zmienił miejsce spotkań ? :P

+ dodaj komentarz