logo RB

Masa Krytyczna :: zasady

O czym warto pamiętać na Masie?

mocniak, rowerzyk, rafcik | 2005-12-13 | czytane 12333 razy | 1 komentarzy

  1. Przejazd to nie wyścig. Jedziemy tak, by wszyscy, niezależnie od wieku i kondycji, mogli nadążyć. Staramy się utrzymywać prędkość 10-12 km/h. Za utrzymanie właściwej prędkości odpowiedzialni są jadący na czele.
  2. Z przodu jedzie zawsze przyczepka. Nie wyprzedzamy jej i nie zajeżdżamy jej drogi.
  3. Przepuszczamy pojazdy uprzywilejowane i w miarę możliwości autobusy.
  4. Nie jeździmy pod prąd, po wysepkach i chodnikach. Nie zajmujemy całej szerokości jezdni.
  5. Staramy się nie robić luk w kolumnie, gdyż kierowcy innych pojazdów chętnie wykorzystają wolną przestrzeń i robi się bałagan.
  6. Nie szalejemy, nie jeździmy na jednym kole, nie hamujemy gwałtownie. Należy pamiętać o tym, że za nami jadą inni uczestnicy masy - jak "coś pójdzie nie tak", wywrotkę zaliczy także co najmniej kilku innych jadących za nami rowerzystów.
  7. Jeżeli zdarzy się, że sfrustrowany kierowca zachowuje się agresywnie nie dajemy się sprowokować, aby nie dopuścić do przerwania przejazdu.
  8. Stosujemy się do poleceń eskortujących, lub napotkanych służb porządkowych (w granicach rozsądku oczywiście).
  9. Jeżeli Masa odbywa się już po zmroku, nie zapomnijcie stosownego oświetlenia. Jeżeli nie macie, często dzięki sponsorom można takie nabyć na placu po promocyjnych cenach.
  10. Nie zaszkodzi też wziąć kasków, dzwonków, trąbek i koniecznie dobrego humoru. Wszelkie przebrania są jak najbardziej na miejscu.

przebranie

Masa Krytyczna nie ma organizatorów. Jeżeli przyjeżdżasz na Masę, to od Ciebie zależy, jak będzie wyglądał przejazd. Każdy uczestnik odpowiada za siebie. Nie możemy sobie pozwolić na "niewłaściwe zachowanie", ponieważ (co można ustalić na podstawie doświadczeń innych miast) istnieje duże prawdopodobieństwo, że za miesiąc policja może nie dopuścić do Masy. Jeżeli każdy będzie pilnował samego siebie, wszystko powinno być OK. Chcesz, żeby było ciekawie? Wymyśl coś, albo zorganizuj. Powodzenia :-).

Napisane na podstawie różnych stron o Masie w Polsce, oraz ponad pięcioletnich doświadczeń białostockiej Masy.

komentarze

+ dodaj komentarz ilość komentarzy: 1

gość: Maniak!

2010-03-29

masa krytyczna jest dhebest dobrze ze sa tacy ludzie co chca promowac rowerzystuw bo niekazdy widzi rowerzyste na ulicy. PS. moze dzieki tej akcji kierowcy samochoduw wkoncu zauwaza rowerzystuw. rowerzysta tez czlowiek i uczestnik ruchu drogowego.! krzyczmy o tym!

Ja pier*ole, do słownika z nim ! ;P

+ dodaj komentarz