logo RB

Aktualności :: Kolarstwo Górskie

Maraton Kresowy Suwałki 2010 - zapowiedź

mocniak | 2010-08-19 | czytane 1844 razy | 8 komentarzy

obrazek

To będzie najtrudniejszy, ale zarazem najpiękniejszy maraton MTB w cyklu Maratony Kresowe. W wyścigach wieloetapowych nazywa się taki etap "królewskim". W niedzielę 22 sierpnia kolarze MTB przyjadą już po raz drugi do Suwałki aby wystartować maratonie "W Krainie Ozów". Swój udział zapowiedzieli ponownie czołowi zawodnicy z Litwy z Giedriusem Adamonisem.

Trasa maratonu prowadzi do Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Lodowiec pozostawił po sobie niezwykłą rzeźbę terenu. Dla geologa to drugorzędne formy rzeźby, takie jak moreny, ozy, kemy, sandry, rynny subglacjalne. Dla zawodników oznacza to ciekawą trasę pod względem sportowym, na której nie zabraknie fajnych podjazdów i zjazdów. Doznania są podobne jak w niższych partiach gór.

Jednocześnie widoki w wielu miejscach zapierają dech w piersiach. Pofałdowany teren, zielone łąki, gdzieniegdzie lasy i tafle jezior o różnych odcieniach błękitu i lazuru. To właśnie w Smolnikach Andrzej Wajda nakręcił najpiękniejsze panoramy do "Pana Tadeusza".

Start maratonu nastąpi w samym centrum miasta, przed Urzędem Miejskim na ulicy Mickiewicza. Początek, to przejazd honorowy ulicami miasta. Prawdziwe ściganie rozpocznie się za rogatkami. W pierwszej części dystansu w krajobrazie będą dominowały na wzgórzach monumentalne wiatraki. Trasa prowadzi tutaj doliną Czarnej Hańczy, znaną z pięknych tras kajakowych.

rowerzyści na dnie doliny

Pierwsze dwa strome podjazdy w okolicach Żywej Wody zapewne rozciągną stawkę, ale to będzie tylko przedsmak. Dalej napięcie będzie rosło, gdyż trasa będzie prowadzić do Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Jeden z suwalskich rowerzystów napisał na forum:„To co jest w SPK (Suwalskim Parku Krajobrazowym) jest kosmiczne. Jeździłem tam dotąd wiele razy, ale takiego nagromadzenia widoków, jak również tego co „interesujące” dla kolarzy - pięknych i długich podjazdów jeszcze nie widziałem na jednej trasie.”

Mimo technicznych odcinków, trasę maratonu może przejechać praktycznie każdy, kto regularnie jeździ na rowerze. Trzeba po prostu dostosować prędkość na zjazdach do poziomu własnych możliwości i swojego sprzętu. Dla najmłodszych zawodników i osób jeżdżących rekreacyjnie organizatorzy przygotowali dystans Mini. W tym roku będzie liczył 23km i będzie naprawdę łatwy. Jednak nie zabraknie pięknych widoków w dolinie Czarnej Hańczy, czy nad jeziorem Okmin.

Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

komentarze

+ dodaj komentarz ilość komentarzy: 8

Endrju wyślij wiadomość

2010-08-20

Heh, kolega mnie bardzo pocieszył jak mu powiedziałem że jadę. Pierwsze 40km jest praktycznie cały czas pod górę. :) W końcu mały sprawdzian wytrzymałości górskiej, oby tylko pogoda dopisała.

avatar_ktr

ktr wyślij wiadomość

2010-08-21

pierwsze 10 km plasko i asfalt ;p chyba źle Cie kolega poinformował ;]

Endrju wyślij wiadomość

2010-08-21

A może zwyczajnie chciał tylko nastraszyć. Dobra tam, co będzie to będzie :) Numerek 7 jak coś, to ja :)

avatar_Y

Y wyślij wiadomość

2010-08-21

Żebym tylko ukończył, żebym tylko dojechał, żeby tylko nie "PNJ" ;) mój pierwszy Kresowy, mój drugi maraton ...

Endrju wyślij wiadomość

2010-08-22

Ten etap to była magia! Kosmos normalnie, mnóstwo widoków, czasem nie patrzyłem na trasę, tylko na krajobrazy, naprawdę byłem pod wrażeniem. Podjazdy super, przełożenie 1/1 i to było ciężko, karkołomne zjazdy, coś pięknego! Umęczyłem się na całego, ale było warto, ja chcę jeszcze raz!

avatar_ktr

ktr wyślij wiadomość

2010-08-22

a moim zdaniem najgorszy etap kresowych .. pomijajac kilka podjazdow i zjazdow to raczej nudny ..

avatar_mocniak

mocniak wyślij wiadomość

2010-08-23

ktr napisał(a):
a moim zdaniem najgorszy etap kresowych

Bo nie wygrałeś :P

Endrju wyślij wiadomość

2010-08-28

mocniak napisał(a):

Bo nie wygrałeś :P


Ty też nie ;P ale dojechałeś elegancko, nie powiem :)

+ dodaj komentarz