logo RB

Stowarzyszenie :: Pisma

Przejazd przez Świętojańską [odpowiedź]

mocniak | 2011-09-19 | czytane 3598 razy | 16 komentarzy

Niska jakość odbioru technicznego infrastruktury rowerowej to temat znany nie od dzisiaj. Nawet przy niewielkich inwestycjach urzędnicy podchodzą do niego tak powierzchownie, że nawet postronny obserwator jest w stanie wypatrzeć błędy widoczne gołym okiem.

Dwa miesiące temu zakończył się remont mostku nad rzeką Białej na ul. Świętojańskiej. Przy tej okazji wymieniono nawierzchnię i krawężniki na odcinku między Urzędem Skarbowym i ul. Branickiego.

przejazd przez świętojańską - widok ogólny Rowerzysta jedzie wzdłuż drogi z pierwszeństwem, ale znak "ustąp pierwszeństwa przejazdu" jest dopiero za przejazdem

krawężnik przy przejeździe Jedyny rowerowy element inwestycji - przejazd dla rowerzystów - uzyskał nowe, ponad trzycentymetrowe uskoki w postaci krawężników...

miarka pokazująca szerokość ścieżki ...jak i szerokość mniejszą o 80cm od tej wymaganej w przepisach.

Pismo do ZDiIM

Białystok, 11 sierpnia 2011

Urząd Miejski w Białymstoku
Zarząd Dróg i Inwestycji Miejskich
Dyrektor Janusz Ostrowski

Szanowny Panie,

Minęły już ponad dwa miesiące od zakończenia remontu mostku przy ul. Świętojańskiej. Tymczasem przejazd rowerowy przy skrzyżowaniu z ul. Branickiego nadal stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa rowerzystów. Został on wykonany niezgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie oraz z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

  1. Należy obniżyć krawężniki po obu stronach przejazdu rowerowego. Obecnie uskok ma wysokość ponad 3cm, czyli ponad trzykrotnie większą niż wartość dopuszczoną przez przepisy.
  2. Należy poszerzyć przejazd rowerowy do szerokości min. 2m, czyli wartości minimalnej przewidzianej przez przepisy. Obecna szerokość 120cm jest zbyt mała, zwłaszcza, że po przejeździe rowerowym odbywa się ruch dwukierunkowy.
  3. Należy przenieść znak A-7 (ustąp pierwszeństwa przejazdu) przed przejazd rowerowy. Obecnie pierwszeństwo na tym przejeździe w związku ze zmianą Prawa o Ruchu Drogowego jest nieustalone i może wprowadzać w błąd użytkowników ruchu.
  4. Należy wymalować linię warunkowego zatrzymania P-13 przed przejazdem rowerowym. Obecnie wymalowana linia przejazdu rowerowego P-11 jest notorycznie mylona przez uczestników ruchu z linią warunkowego zatrzymania P-14.

Dodatkowo prosimy o przesłanie kopii protokołu odbioru technicznego inwestycji oraz o wyciągnięcie konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za odbiór, który został wykonany z rażącym zaniedbaniem obowiązujących przepisów prawa.

Proszę o odpowiedź drogą elektroniczną.

Z poważaniem,
Karol Mocniak

Odpowiedź ZDiIM

Białystok 05 września 2011r.

ZDI-VI.7234.25.2011

Odpowiadając na pismo email w sprawie ul. Świętojańskiej wyjaśniam że:

Ad 2. i Ad. 2. Zarząd Dróg i Inwestycji Miejskich tut. Urzędu przeanalizuje i zmieni oznakowanie na przejeździe dla rowerów w ul. Świętojańskiej za mostem. Data realizacji - wiosna 2012r.

Ad 3. Zgodnie z przepisami kierowca ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych i rowerzyście na przejeździe dla rowerów.

Natomiast znak A-7 "ustąp pierwszeństwa" umieszcza się na drodze podporządkowanej przed drogą z pierwszeństwem, dotyczy on tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony.

Ad 4. Zgodnie z przepisami - znak P-13 linię warunkowego zatrzymania złożoną z trójkątów - stosuje się w celu wyznaczenia miejsca zatrzymania pojazdów na wlocie drogi podporządkowanej oznakowanej znakiem A-7. Linię tę wyznacza się w miejscu zapewniającym kierowcom najlepsza widoczność oraz bezpieczne oczekiwanie wzdłuż krawędzi drogi z pierwszeństwem.

Informuję, że odbiór inwestycji - Przebudowa mostu w ul. Świętojańskiej w Białymstoku nie dotyczył oznakowania poziomego i warstwy ścieralnej.

Z up. Prezydenta Miasta
Z-ca Dyrektora Zarządu Dróg i Inwestycji Miejskich
mgr inż. Bożena Zawadzka

komentarze

+ dodaj komentarz ilość komentarzy: 16

gość: gość

2011-08-24

przeczytałem uważnie i he he rozśmieszyliscie mnie, jeżdżę codziennie uskoku nie czuć, czepiacie się i piszecie brednie, uwielbiam rower, ale wasze awanturnictwo psuje reputacje normalnych rowerzystów, na znak protestu wiecej nie jeżdżę z waszą masą krytyczną, na inne rajdy sie pisze, aby przez was nie były organizowane, druga sprawa jazda na rowerze powinna być bezpieczna i tutaj rower zawsze przegra z autem, to jest nasze zdrowie i życie,

gość: rowerek

2011-08-29

przejedź się ścieżką w ul.pulaskiego, tam masz uskoki he he

avatar_rafcik

rafcik wyślij wiadomość

2011-09-01

gość napisał(a):
wasze awanturnictwo psuje reputacje normalnych rowerzystów, na znak protestu wiecej nie jeżdżę z waszą masą krytyczną

Eee, słabo. Ja to bym od razu samospalenia dokonał.

gość: aaa

2011-09-02

Dzisiaj rozpoczęło się obniżanie krawężników. Przed 9.00 25% już zrobili.

gość: rowerem do roboty

2011-09-05

gość napisał(a):
czepiacie się i piszecie brednie,

Taki mały cytat gościa.... Ale generalnie nie chodzi o jeden krawężnik ale ogólnie o fuszerkę.
Każdy z nas, jak by mu majster w domu przy remoncie położył terakotę z minimalnym uskokiem, hm. ? Co byś/byśmy zrobili? Do przeróbki. Prawda?
Tak samo ze wszystkimi fuszerkami względem ddr. To jest nasze wspólne dobro i fajnie jest, że kilku ludzi pilnuje, żeby było zrobione poprawnie. Przecież nikt tu nie wymyśla sobie udogodnień. Tak ma być i już. Terakota ma być równiutko położona a nie w schodki!

gość: gość

2011-09-13

nie porównuj terakoty do kraweżnika, a wiesz czemu krawęzniki muszą być wyżej? zobacz w czasie deszczu wtedy na rowerek nie chodzisz?
mimo wszystko mi sie tam podoba przejazd i nie zauważam ani znaków ani fuszerek, a propos na samochody i tak trzeba uważać

olek wyślij wiadomość

2011-09-13

gość napisał(a):

nie porównuj terakoty do kraweżnika,


Słusznie. Terakota jest kładziona za prywatną kasę, a krawężniki za publiczną, w związku z czym te ostatnie mogą być robione byle jak.

a wiesz czemu krawęzniki muszą być wyżej? zobacz w czasie deszczu wtedy na rowerek nie chodzisz?


Popatrz, a w takiej Holandii sobie radzą w ogóle bez krawężników na przejeździe. Myślisz, że to ze względu na tamtejszy suchy, pustynny klimat? Czy po prostu tamtejsi inżynierowie ogarniają temat spadków nawierzchni i wpustów i nie liczą na to że woda zacznie płynąć w górę?

gość: petron

2011-09-15

"G... ościu", zadufku- spójrz dalej własnego nosa: ja też na swoim ANTHEMIE (full 100 + 100 mm) krawężniki ignoruję, ale mnóstwo n o r m a l n y c h rowerzystów śmiga na "holendrach", "city- bajkach", i innych cienkooponowych sztywniakach... WIERZ MI, ŻE ONI CZUJĄ (dosłownie i w przenośni) PROBLEM!

gość: adambartnicki

2011-09-21

petron napisał(a):
"G... ościu", zadufku- spójrz dalej własnego nosa: ja też na swoim ANTHEMIE (full 100 + 100 mm) krawężniki ignoruję, ale mnóstwo n o r m a l n y c h rowerzystów śmiga na "holendrach", "city- bajkach", i innych cienkooponowych sztywniakach... WIERZ MI, ŻE ONI CZUJĄ (dosłownie i w przenośni) PROBLEM!


Full to odpowiedni rower na Białystok, od pewnego czasu zacząłem rozważać taki zakup i to pomimo faktu, że w swoich rowerkach mam naprawdę dobre przednie amortyzatory (mogą popracować) :) Kiedyś na jakimś forum rowerowym przeczytałem, że tylko idioci jeżdżą po mieście na rowerach MTB bo miasto to rewir "holendrów" itp... pewnie nie mieli okazji pojeździć po naszym mieście.

avatar_buli

buli wyślij wiadomość

2011-09-21

Pier..olicie. Jeżdżę szosą i mtb, z tą różnicą, że na szosie trzeba uważać na nierówności. Chyba, że wy jeździcie wyłącznie po chodnikach i krawężnikach.

gość: adambartnicki

2011-09-22

buli napisał(a):
Pier..olicie. Jeżdżę szosą i mtb, z tą różnicą, że na szosie trzeba uważać na nierówności. Chyba, że wy jeździcie wyłącznie po chodnikach i krawężnikach.


Przejedź się DR (w dużej części asfaltową!) ze Słonecznego Stoku na Dziesięciny. W tym i w ubiegłym roku jakieś ekipy próbowały to równać na przejazdach, ale nadal amorek ma co robić. Na szosie masz nierówności, w mieście co kilkadziesiąt metrów jakiś wystający krawężnik, studzienki, nierówne kostki i różne inne cholerstwa. Zwłaszcza wieczorem potrafi łupnąć.

gość: climbus

2011-09-22


Komentując odpowiedź ZDiIM: lipa.

Najgorsze jest to, że nie ma na co się powołać. Interpretacja przepisów przez rowerzystów (m in współtwórców zmian w ustawie) jest inna niż reszty świata: policja, urzędy itd.

Droga rowerowa nie jest traktowana jak droga, tylko jak ścieżka.

gość: nowowarszawski

2011-09-23

czytajac te komentarze, mam wrazenie, ze wiekszosc ludzi wypowiadajacych sie wyciaga rower najczesciej co niedziele i nie wie, co to jezdnia...

kraweznik czuc. a przepisy i opisana wysokosc kraweznika jest po to, zeby do jasnej ciasnej tej wysokosci pilnowac. nie jest to duzy problem, ale jezeli z zalozenia mialo to byc poprawne, niech to mentalni kastraci w koncu naprawia

a w bia, wierzci mi lub nie, wcale nie jest tak tragicznie z drogami. w warszawie jest imo gorzej, szczegolnie na osiedlach, sa czesto gowniane sciezki a obok calkiem calkiem ulica. i ogolnie w bia ulicami smiga sie bardzo komfortowo imo, chociaz warszawskie korki calkiem mi sie podobaja... ;)

kaziq wyślij wiadomość

2011-09-24

nowowarszawski, wiesz, też niby jestem podobnego zdania. Dla przykładu Lublin to już w ogóle sodoma i gomora. Nie dość że praktycznie nie istnieje tam infrastruktura rowerowa, drogi są w opłakanym stanie to jeszcze pieszy ma kompletnie przesrane. Mentalność ich kierowców jest wprost straszna, a korki przeogromne.

Z drugiej strony to też pokazuje jak tak naprawdę niewiele brakuje nam do porządnej infrastruktury rowerowej. Miasto, gdyby chciało, mogłoby za pomocą środków UE oraz współpracy z np. RB, wzorując się na dobrych przykładach wybudować świetną sieć ddr w przeciągu 3-5 lat.

Ale niedasię.

Co do dyskusji, nie rozumiem argumentów, że to praktycznie nie przeszkadza. Jak jest fuszerka, to trzeba ją naprawić. Jak ddr są ewidentnie budowane w nie przemyślany sposób, nigdzie nimi nie można dojechać i prowadzą, wciąż i coraz częściej, do niebezpiecznych kolizji bocznych, no to przepraszam, ale trzeba o to walczyć.

gość: laur

2011-09-24

DDR biegnąca wzdłuż jezdni powinna byc traktowana jako osobny pas ruchu, ew. jej cześć, nawet gdy jest oddalona od tej jezdni czy odbywa się na niej ruch obustronny.

gość: jac82

2011-09-26

nie mogę zalogować się na forum więc wrzucam tutaj. Nowy sposób detekcji rowerzystów:
http://ibikekrakow.com/2011/09/02/koniec-przyciskow-dla-rowerzystow-zikit-testuje-nowatorskie-rozwiazanie/#more-4386
http://www.apko.com.pl/produkty28.html

+ dodaj komentarz