logo RB

Stowarzyszenie :: Pisma

Bubel roku 2008 jednak nielegalny

mocniak | 2011-08-25 | czytane 1171 razy | 3 komentarzy

Człowiek uczy się całe życie, o czym przekonujemy się na co dzień przekopując kolejne tomy rozporządzeń i ustaw dotyczących budowy dróg. Niedawno odkryliśmy, że kwestia widoczności na przejazdach rowerowych jest oparta nie tylko na zdrowym rozsądku, ale również na bardzo konkretnych zapisach rozporządzenia.

Pozwala to nam zrewidować znaczną część przejazdów rowerowych, które z niewiadomych przyczyn są odsuwane od skrzyżowań na podstawie bliżej niesprecyzowanych "przepisów branżowych". Jednym z przykładów determinacji w "odginaniu" dróg dla rowerów jest przejazd przez ul. Celowniczą przy skrzyżowaniu z Kopernika, gdzie konieczne było nawet wykupienie terenu pod zbędny zygzak. Został on wybrany przez internautów bublem 2008 roku. W efekcie rowerzyści zupełnie niepotrzebnie muszą skręcać przed skrzyżowaniem, a kierowcy nie mają trójkąta widoczności wymaganego przez rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej.

Pismo RB do ZDiIM

Białystok, 24 sierpnia 2011

Urząd Miejski w Białymstoku Zarząd Dróg i Inwestycji Miejskich Dyrektor Janusz Ostrowski

Szanowny Panie,

W 2007 roku został wykonany przejazd rowerowy przez ul. Celowniczą w ramach przebudowy ul. Kopernika. Nie spełnia on wymogów widoczności określonych w Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Zgodnie z treścią Załącznika nr 2 przy obecnym oznakowaniu oraz prędkości miarodajnej na drodze dla rowerów równej 30km/h kierowca znajdujący się w odległości 10m od przejazdu powinien widzieć rowerzystę oddalonego od skrzyżowania o 60m, podczas gdy aktualnie widoczność jest ograniczona do kilku - kilkunastu metrów.

W związku z powyższym należy:

  1. Przesunąć przejazd rowerowy bliżej jezdni ul. Kopernika.
  2. Na drodze podporządkowanej przed przejazdem rowerowym ustawić znak "STOP" w miejsce obecnego znaku "Ustąp pierwszeństwa przejazdu".
  3. Jeżeli po zmianie oznakowania wymóg widoczności określonej w ww. rozporządzeniu symbolem L2 nie zostanie spełniony należy zgodnie z rozporządzeniem ograniczyć prędkość na jezdni ul. Kopernika.

Proszę o przesłanie harmonogramu działań dążących do doprowadzenia powyższego skrzyżowania do stanu zgodnego z obecnie obowiązującym prawem.

Z poważaniem,
Karol Mocniak

komentarze

+ dodaj komentarz ilość komentarzy: 3

gość: climbus

2011-08-25

Można jeszcze to im załączyć.

http://www.gddkia.gov.pl/userfiles/articles/i/infrastruktura-rowerowa_3000/documents/opinia_odginanie__3_.pdf

kaziq wyślij wiadomość

2011-08-25

dobra robota Mocniak, w końcu można walczyć o normalne DDR nie tylko czystą logiką, ale też i aktem prawnym. Mam nadzieję, że teraz urzędasy będą myśleć przy projektowaniu DDR.

Jeżeli wskaże im się konkretne wytyczne dot. budowy DDR to czy w razie ich olania można kierować sprawy do sądu? Wtedy może i udałoby się wywalczyć pasy rowerowe na Waszyngtona oraz likwidację kilku bezsensownych DDR.

avatar_mocniak

mocniak wyślij wiadomość

2011-08-25

kaziq napisał(a):
Jeżeli wskaże im się konkretne wytyczne dot. budowy DDR to czy w razie ich olania można kierować sprawy do sądu? Wtedy może i udałoby się wywalczyć pasy rowerowe na Waszyngtona oraz likwidację kilku bezsensownych DDR.


Zanim dojdzie do sądu można wysłać skargę do Wojewody, który pełni nadzór nad jednostkami zajmującymi się organizacją ruchu. Tu masz przykład z ulicy Składowej.

+ dodaj komentarz