logo RB

Stowarzyszenie :: Pisma

Remont Pogodnej i niepotrzebna segregacja

rafcik | 2011-09-27 | czytane 1941 razy | 7 komentarzy

Miasto Białystok rozpisało przetarg na modernizację ul. Pogodnej. W jej ramach powstać ma także wydzielona droga rowerowa.

Jak wynika z dostępnych na stronie bip.bialystok.pl Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, wydzielony ciąg zostanie zlokalizowany po stronie ul. Bema. Pogodna nie należy do ulic, na których panowałoby natężenie ruchu uzasadniające separację ruchu rowerowego i samochodowego, toteż postanowiliśmy zawczasu zareagować i zaproponować lepsze rozwiązanie.

Pismo do Zarządu Dróg i Inwestycji Miejskich w Białymstoku

Rowerowy Białystok
Rafał Stawecki

Zarząd Dróg i Inwestycji Miejskich
Pan Janusz Ostrowski
Składowa 11

Dotyczy planowanej przebudowy ul. Pogodnej

Szanowny Panie!

Z informacji zamieszczonych na stronie bialystok.bip.pl wynika, że w ramach przebudowy ulicy Pogodnej ma powstać wydzielona droga rowerowa. Na w/w ulicy nie ma jednak natężenia ruchu uzasadniającego tak dalece posunięte separowanie rowerów i samochodów. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłyby wydzielone jednokierunkowe drogi rowerowe przyległe do jezdni, które zniwelowałyby kłopoty z widocznością oraz problem nieustępowania pierwszeństwa na przejazdach rowerowych, zapewniając przy tym dostępność celów podróży po obu stronach drogi. W związku z powyższym wnosimy o dokonanie odpowiednich zmian w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Dużo korzystniej zrobić to zawczasu, póki nie wykonano jeszcze projektu.

Proszę o nadesłanie odpowiedzi drogą elektroniczną w terminie przewidzianym w KPA. Z poważaniem,

Rafał Stawecki

komentarze

+ dodaj komentarz ilość komentarzy: 7

gość: obserwator

2011-08-31

Na Pogodnej nie ma dużego ruchu? Może w nocy i nie ma. Ludzie, zdajcie sobie sprawę, że proponowane przez was rozwiązania zagrażają bezpieczeństwu. Kiedyś walczyliście o ścieżki, teraz o pasy na jezdni. Chyba z racji mody i wprowadzania nowych udziwnień. Jeżdżę rowerem, rozmawiam z jeżdżącymi rowerem. Każdy kogo pytam twierdzi, że boi się jazdy po jezdni, i wydzielenie pasa dla rowerów tego nie zmieni. Niestety ideologia niektórych "wyznawców roweru jako jedynego słusznego środka transportu" jest ślepa. Liczy się tylko rower i nic poza tym. Zrozumcie, jesteście mniejszością, i nie mówię w tej chwili o wszystkich uczestnikach ruchu. Jesteście mniejszością także wśród rowerzystów. Ludzie starsi, matki z dziećmi chcą jeździć przede wszystkim bezpiecznie, a nie jak to chcecie wy - szybko i jak najkrócej.
Pozdro

avatar_mocniak

mocniak wyślij wiadomość

2011-08-31

Jazda rowerem nie jest obowiązkowa, jeżeli ktoś się boi jeździć po jezdni nawet na ulicach lokalnych, to zawsze może pojechać autobusem lub samochodem. Wydzielonych dróg dla rowerów nie ma wszędzie i nigdy nie będzie, a tworzenie ich zwłaszcza w centrum jest szczególnie szkodliwe dla pieszych.

gość: proste

2011-08-31

nikt nie pisze o pasach na jezdni tylko jednokierukowych ddr przyleglych do jezdni... takich tez sie boisz starsza matko z dzieckiem?

gość: climbus

2011-08-31

obserwator napisał(a):
Na Pogodnej nie ma dużego ruchu? Może w nocy i nie ma. Ludzie, zdajcie sobie sprawę, że proponowane przez was rozwiązania zagrażają bezpieczeństwu.


Proponowane rozwiązania stosowane są wszędzie na zachodzie gdzie jest dużo mniejsza wypadkowość z udziałem rowerzystów.

obserwator napisał(a):
Kiedyś walczyliście o ścieżki, teraz o pasy na jezdni. Chyba z racji mody i wprowadzania nowych udziwnień.


Wcześniej nie było czegoś takiego jak pas rowerowy w przepisach.

obserwator napisał(a):
Jeżdżę rowerem, rozmawiam z jeżdżącymi rowerem. Każdy kogo pytam twierdzi, że boi się jazdy po jezdni, i wydzielenie pasa dla rowerów tego nie zmieni.


Zmieni. Jak rowerzysta będzie miał swój pas będzie bezpieczniejszy na jezdni. Bardziej niebezpieczne jest przecinanie jezdni jadąc drogą rowerową (często kilka razy aby przejechać skrzyżowanie), jechać wśród pieszych ciągiem pieszo rowerowym itd.

Ludzie starsi, matki z dziećmi chcą jeździć przede wszystkim bezpiecznie, a nie jak to chcecie wy - szybko i jak najkrócej.


Zdziwisz się ale my też chcemy jeździć bezpiecznie. Matki z dziećmi poniżej 10 roku życia powinny jeździć chodnikiem.

kaziq wyślij wiadomość

2011-09-01

Obserwator: Twoje przekonanie o niebezpiecznych pasach na jezdni wynika z mylnego postrzegania transportu publicznego. Wychodzisz z typowego dla naszego kraju myślenia, że to pieszy i rowerzysta stwarzają zagrożenie nie drodze i trzeba ich odseparowywać, nadając im jednocześnie najniższy priorytet.

Pas rowerowy jest bezpieczny, ponieważ rowerzysta jest już widoczny z daleka. Eliminuje to kolizje tylne (najrzadziej spotykane kolizje w wypadkach drogowych z udziałem rowerzystów) oraz kolizje boczne (najczęściej spotykane w ruchu drogowym). Boczne występują najczęściej, bo rowerzysta z perspektywy kierowcy "wpada" nagle na przejazd. Z perspektywy rowerzysty wygląda to jednak inaczej, bo jedziesz sobie 15 km/h, masz pierwszeństwo i nagle bach, samochód! Jesteś niewidoczny, bo kierowca musi wykrzywić głowę o 150 stopni by Ciebie dostrzec. Spróbuj, jadąc autem, podjechać do przejścia dla pieszych/rowerowego dostrzec nadjeżdżającego rowerzystę. Nikt tak daleko nie spogląda, bo nikt nie jest na to uczulony, a te przejazdy są projektowane beznadziejnie.

Fakt, że poruszanie się rowerem po drodze jest niebezpieczne wynika z tego, że auta po pierwsze jeżdżą powyżej dozwolonej prędkości 50 km/h, po drugie omijają rowerzystów w odległości mniejszej niż 1,5 metra (w przepisach jest to zapisane, odstęp od każdego jednośladu). Po pierwsze trzeba zacząć egzekwować dozwoloną prędkość w mieście, po drugie uczulić kierowców, że to nie oni są jedyni na drodzie i to nie oni mają pierwszeństwo przed wyszystkim od małego pieszego po samego Pana Jezusa Najświętrzego. Ale to w sumie kwestia edukacji - prawa jazdy rozdaje się, nie przymierzając, idiotom nie znającym przepisów, w ogóle nie przygotowanym do ruchu drogowego, a dzieciakom w szkołach wpaja się do głowy, że ruch drogowy to wielkie zło i trzymaj się jak najdalej. Potem wyskakują takie kwiatki, że separują DDR w imię bezpieczeństwa, co nijak się z bezpieczeństwem nie ma - a na to są setki potwierdzeń.

avatar_rafcik

rafcik wyślij wiadomość

2011-09-01

obserwator napisał(a):
Ludzie, zdajcie sobie sprawę, że proponowane przez was rozwiązania zagrażają bezpieczeństwu. Kiedyś walczyliście o ścieżki, teraz o pasy na jezdni. Chyba z racji mody i wprowadzania nowych udziwnień.

Jeżeli pasy rowerowe w jezdni uważasz za zagrażające bezpieczeństwu udziwnienie, to najzwyczajniej w świecie nie masz pojęcia o bezpieczeństwie ruchu rowerowego. Poza tym, ścieżki to są w lesie, a jeżeli o coś walczymy, to na pewno nie o wydzielone drogi rowerowe.

Jeżdżę rowerem, rozmawiam z jeżdżącymi rowerem. Każdy kogo pytam twierdzi, że boi się jazdy po jezdni, i wydzielenie pasa dla rowerów tego nie zmieni.

Tak, i ci bojący się jeździć po jezdni jeżdżą chodnikami. A ci, co kierują autami, nie widzą nic złego w przekraczaniu prędkości. I co z tego?

Liczy się tylko rower i nic poza tym. Zrozumcie, jesteście mniejszością, i nie mówię w tej chwili o wszystkich uczestnikach ruchu. Jesteście mniejszością także wśród rowerzystów. Ludzie starsi, matki z dziećmi chcą jeździć przede wszystkim bezpiecznie, a nie jak to chcecie wy - szybko i jak najkrócej.

Niestety, nie wyznajemy filozofii "większy idiotyzm - większe bezpieczeństwo".

szwagieer wyślij wiadomość

2011-10-18

ja też jeżdżę i popieram Wasz pomysł. W obserwatorze widzę piątą kolumnę.

+ dodaj komentarz