logo RB

Poradnik :: O jeździe

OTB

rowerzyk | 2005-12-26 | czytane 2278 razy | 3 komentarzy

Over The Bar Czyli "Nad Kierownicą", czasami z polska zwane LPK czyli Lotem Przez Kierownice.

Jest to określenie mało zaszczytnej ewolucji jaka jest wypadniecie przez kierownice na skutek zbyt mocnego naciśnięcia przedniego hamulca, lub wpadnięcia przednim kołem w dziurę. Czasami zdarza się też przy zjeżdżaniu troszeczkę za szybko :)

Przeważnie winny temu jest sam rowerzysta, który przez ugięcie rak i/lub nachylenie się na kierownice powodujące przeniesienie środka ciężkości do przodu, poza przednie koło.
Przeciwdziałanie polega na wysunięciu szanownych 4 liter za siodełko (do położenia się brzuchem na siodełku włącznie) i trzymanie kierownicy wyprostowanymi rękami.
Przydają się wtedy odpowiednio skrojone kolarskie spodenki, gdyż większość normalnych ma paskudny zwyczaj zaczepiania się za siodełko i mogą być kłopoty przy powrocie do normalnej pozycji za kierownicą. :-)

komentarze

+ dodaj komentarz ilość komentarzy: 3

gość: iwika

2009-09-08

genialnym przeciwdziałaczem jest także jazda z sakwami załadowanymi śpiworem, namiotem, żarciem i czym tam jeszcze chcemy. Wtedy poczynanie sobie przednim hamulcem jest naprawdę mało ryzykowne;)

gość: Malin

2012-04-18

tylko że z załadowanymi sakwami to trzeba uważać aby do tyłu nie odlecieć podczas podjazdów

sam raz miałem takie dziwne uczucie że jakoś coś mnie ciągnie ahh te wyprawy do babci z pełnymi sakwami :-)

gość: Piotrek10020

2012-04-19

Ja teraz już nigdy nie hamuję na przód ale kiedyś jak hamowałem tylnym i przednim to się zatrzymywałem w pozycji z tylnym kołem w górze z nogami podpartymi obok przedniego koła stojąc na przednim kole nigdy jeszcze nie leciałem przez kierownicę od hamowania na przód bo zawsze jak czułem że tył idzie w górę to podpierałem się nogami wyciągając je w kierunku przedniego koła i czasami mało brakowało do pionu przy hamowaniu na 2 hamulce teraz już tylko na tył hamuję plus nogi .

+ dodaj komentarz