logo RB

Poradnik :: Trening

Kadencja...

rowerzyk | 2006-01-04 | czytane 6739 razy | 6 komentarzy

...czyli jak szybko kręcić pedałami

Kadencja jest to ilość obrotów korby w ciągu jednej minuty.

  • Literatura fachowa podaje, że optymalna wartością jest ok. 90 obr/min
  • Jazda z wysoką kadencją opłaca się, bo oszczędza się napęd i kolana, po wycieczce jest się mniej zmęczonym.
  • Przez piach, błoto i wyboiste odcinki łatwiej przejeżdża się kręcąc szybko, niż dusząc pedały z duża siłą.
  • Łatwiej jest raptownie przyspieszyć.
  • Na początku wycieczki pozwala na lepsze rozgrzanie mięśni. A to zapobiega kontuzjom i sprawia, że w jej trakcie lepiej wykorzystamy zapasy energii na gromadzone w mięśniach.
  • Niektóre liczniki rowerowe maja jaka dodatkowa funkcje pomiar kadencji (jak by co to mam taki licznik, Sigma BC 1200 się nazywa)
  • Nie posiadając licznika również można skontrolować czy pedałujemy z odpowiednią prędkością korzystając z czasomierza i licząc ilość obrotów wykonanych w ciągu np. jednej minuty. Nie da to ciągłej i precyzyjnej informacji, ale dla celów informacyjnych w zupełności wystarcza.

Zobacz także

komentarze

+ dodaj komentarz ilość komentarzy: 6

gość: Norbek

2006-04-28

Witam, mam licznik Sigma Sport BC1100 i jest tam funkcja która oznaczona jest skrótem CAD, myślę że to właśnie ta kadencja :) bo tylko ona nie działa. Teraz do rzeczy, licznik ma cztery małe pręciki od dołu i wygląda że tylko dwa są używane. Czy te dwa pozostałe mogą być od odbsługi właśnie kadencji jako dodatkowej funkcji? I co dokupić? Identyczny sensor jaki obsługuje reszte funkcji?? Pozdr

rowerzyk wyślij wiadomość

2006-05-17

Potrzebujesz dodatkowego przewodu z sensorem montowanym przy korbie i magnesu montowanego na korbie. Zestaw taki wyglada podobnie jak ten do mierzenia predkosci, tylko ma dluzszy przewod i trochę wiekszy magnes przystosowany do zamocowania na korbie Przewod jak zauwazyles podlacza sie do dwoch wolnych nozek w podstawce licznika. Tu masz takie zestawy: www.cyklotur.com Tylko przed zakupem upewnij sie ktory pasuje do twojego licznika, bo podejzewam ze starsze i nowsze modele moga byc niekompatybilne podlaczenia.
Pozdrower

gość: Fihu

2006-06-15

mam pytanie. Czy ktoś może próbował ze zwykłego licznika takiego najbardziej badziewnego (Auchan 17zł) zrobić urządzenie do pomiaru kadnecji??? Według mojej myśli wyglądało by to tak że zamiast obwodu koła w cm np 270cm podać wartość taką, ze jeden obrót korby równa się 1km/h. Tylko pytanie czy to by było dokładne i czy komuś wyszło???

avatar_mocniak

mocniak wyślij wiadomość

2006-06-15

Tak. Zrobiłem takie. Należy wpisać obwód koła 1667mm (nie chce mi się podawać obliczeń) i wtedy licznik będzie pokazywał ilość obrotów na minutę. Tylko, że za 1 obrót wychodzi 10km/h na liczniku, ale to wynika z tego, że trudno wpisać 16 metrowy obwód. Dojdzie do tego jeszcze przedłużenie kabelka od licznika, bo ten standartowy zwykle jest za krótki, żeby sięgnął korby :-)

gość: karim

2008-08-02

A moze jakies porady jak zwiększyć swoją kadencję? Obecnie wykręcam ok. 100 obrotów na minute, a chciałbym zwiększyć tę wartość.

avatar_frodo-baloniarz

frodo-baloniarz wyślij wiadomość

2008-08-02

jak nie masz to zakup pedały i buty zatrzaskowe np.spd

+ dodaj komentarz